Aktuality

Jak jídlo a pití mění účinky léků

Grapefruitová šťáva nebo třezalka mohou dramaticky změnit účinky některých léků. Většina lékárníků už na to klienty upozorňuje. Podobné efekty má však i řada potravin, nápojů, bylin nebo dokonce koření. Lidé o nich nevědí prakticky nic.

Pokud zeleným čajem zapijeme léky používané při zvýšené hladině cholesterolu, vstřebá se jich do krve 2,5krát víc než normálně.
 

Pokud zeleným čajem zapijeme léky používané při zvýšené hladině cholesterolu, vstřebá se jich do krve 2,5krát víc než normálně.

FOTO: news-medical.net

Vliv chorob, věku a sportu

Vstřebávání léků ovlivňují také nemoci. Třeba Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, některé komplikace cukrovky nebo i průjem.

Roli hraje rovněž užívání dalších léků a postupující věk. Senioři tráví hůř pilulky, a to z řady různých důvodů.

Aktivní pohyb a sportování naopak zvyšují vstřebávání léků a tedy i jejich hladiny v organismu. Proto bychom si měli vzít pilulky až po sportování.

Dnes 8:40

Přitom jde o ingredience velice běžné. Třeba takový pepř. Obsahuje kolem 9 % piperinu. Tato látka blokuje přirozené odbourávání určitých léků v trávicím traktu, což je docela nepříjemný problém. Farmaceutické firmy totiž přesně vědí, jaké množství jejich konkrétního léku se odbourá už v trávicím traktu a jaké množství se ho vstřebá do organismu. To určuje jeho dávkování.

Pokud ale látky, jako je piperin, změní míru odbourávání, může u některých farmak dojít k docela rizikovým situacím. Příkladem jsou třeba prášky na spaní. „Kvůli tomu, že se v trávicím traktu zabrzdí jejich odbourávání, se do organismu vstřebá 2,5krát vyšší dávka účinné látky, kterou obsahují,“ vysvětluje PharmDr. Josef Suchopár ze společnosti Infopharm.

„Tím se významně zvýší jejich tlumivý efekt. Lidé, kteří si je vzali, se pak obvykle necítí odpočatí, ale naopak unavení, ospalí a mohou mít třeba za volantem zpomalené reakce, což snadno zvýší riziko nehody nebo havárie.“

K vyvolání těchto i dalších negativních účinků u různých léků stačí velmi malé množství tohoto koření. Přibližně takové, jaké vznikne rozemletím jedné jeho kuličky.

Důležitá pauza

Obrana proti uvedenému efektu je jednoduchá. „Pokud jste milovníky pepře a často jím kořeníte jídlo, stačí, když si uvedené léky vezmete zhruba s dvouhodinovým odstupem od chvíle, kdy jste snědli jídlo ochucené tímto pikantním kořením,“ říká doktor Suchopár.

„Zmíněný efekt po této době odezní nebo je málo významný.“

Podobné účinky má i další koření. Karí, kurkuma, pálivá paprika a zázvor. Používají se hojně v indické kuchyni, kterou si hodně lidí oblíbilo. Řada jich také pravidelně pije čaj z čerstvého zázvoru na povzbuzení organismu a podporu imunity. Jídla a nápoje s těmito ingrediencemi mají přesně opačný efekt než pepř.

„Pokud je užíváme týden nebo čtrnáct dní, musíme počítat s tím, že významně zvýší míru odbourávání určitých léků, což sníží jejich účinek,“ upozorňuje Josef Suchopár. „Tento efekt může přetrvávat až týden.“

Na vstřebání léků má však vliv i prostý fakt, jestli je spolkneme před jídlem, nebo po něm. Například u tabletek, které si vezmeme na bolest hlavy, bývá rychlejší nástup účinků v prvém případě a mnohem pomalejší v tom druhém.

12 pilulek místo jedné

Zelený čaj je nápoj, který má na naše zdraví řadu pozitivních účinků. I on vyvolává v trávicím traktu podobný efekt jako pepř. Pokud jím zapijeme třeba léky používané při zvýšené hladině cholesterolu, které obsahují účinnou látku simvastatin, vstřebá se ho do krve také 2,5krát víc než normálně.

Tím zesílí nejen jeho působení, ale i vedlejší efekty. Postiženého člověka pak snadno potrápí například slabost svalů, jejich bolesti, případně se může projevit negativní vliv na játra nebo i další potíže.

Opačně účinkují nápoje, jako je třeba jablečný mošt. Ten blokuje jednu z cest, kudy se určité léky dostávají z trávicího traktu do krve. Například u atenololu, léku, který lékaři předepisují na zvýšený krevní tlak nebo na nemoci srdce, sníží jeho vstřebávání až o 80 %. Pokud k tomu dojde jednorázově, organismus si s tím obvykle nějak poradí. Když k tomu ale dochází často, hrozí špatná kompenzace zdravotních potíží, na které je užíváme.

Dalším příkladem je pomelo, případně šťáva z něj. Snižuje působení sildenafilu, tedy účinné látky viagry, zhruba o 40 %. „Také řada léků na osteoporózu bývá citlivých na to, čím je zapíjíme,“ říká doktor Suchopár. „Například káva a minerálka zhoršují jejich vstřebávání, a pokud je pijeme pravidelně, tak i léčbu této choroby. Pacienti by je proto měli zapíjet pouze čistou vodou.“

Pokud sníme grapefruit nebo vypijeme šťávu z něj a vezmeme si lék na cholesterol se simvastatinem, zvýšíme tím množství účinné látky v organismu 12krát. Je to tedy podobné, jako kdybychom místo jedné tabletky spolkli 12 těchto prášků.

I v tomto případě však obvykle stačí udělat několikahodinovou pauzu mezi ovocem a pilulkou.

Třezalka ruší antikoncepci

V poslední době stoupá popularita bylin. Řada lidí používá například třezalku na lehčí a střední deprese nebo na sezónní afektivní poruchu vyvolanou šerem, tedy nedostatkem slunečního světla. Pro tu bývá typická únava, ospalost, podrážděnost, potíže se soustředěním nebo se spánkem atd.

Třezalka však zároveň zvyšuje odbourávání léků a zmenšuje jejich absorpci. Kvůli tomu snižuje jejich účinnost. U žen, které bylinu užívají pravidelně a zároveň berou hormonální antikoncepci, může zvýšit riziko nechtěného otěhotnění.

„Když vědci zkoumali četnost a závažnost tohoto efektu, zjistili v jedné ze studií například to, že ze dvanácti žen užívajících třezalku a antikoncepční pilulky došlo u tří z nich k ovulaci,“ říká doktor Suchopár. „Tedy k tomu, že antikoncepce přestala fungovat.“

Hlídat je třeba i další byliny

Lékaři, kteří v ČR praktikují tradiční čínskou medicínu, doporučují klientům u chorob srdce, ale i na další potíže šalvěj červenokořennou, takzvaný dan-šen. Pokud ji však pacienti berou zároveň s lékem na snížení vysokého cholesterolu, který obsahuje účinnou látku simvastatin, mohou tím srazit jeho efekty na polovinu a u dlouhodobého užívání ještě níž.

Obvykle pomůže změna léku, konkrétně za rosuvastatin, který se odbourává odlišnou cestou.

Takto bychom mohli dlouze pokračovat ve výčtu dalších léků a možných vlivů. Podstatné je ptát se na ně lékaře nebo lékárníka. Některé lékárny nabízejí tyto konzultace jako bezplatnou službu. Zajímejte se o ni.

Poradna na internetu
Na adrese www.znamsveleky.cz najdete internetovou poradnu. Můžete se v ní ptát odborníků na věci spojené s braním léků. Včetně zvláštností, které souvisejí s jejich užíváním, případně různých interakcí.
 

Klíšťata letos útočí mimořádně brzy. Účinnou prevencí je očkování

I když je teprve březen, kvůli mírné zimě hrozí nákaza od klíšťat už v tuto dobu. Jedinou účinnou ochranou proti klíšťové encefalitidě je očkování. "Klíště detekuje přibližujícího se člověka na základě vylučovaného oxidu uhličitého, otřesů a změny teploty. Pach potu není rozhodující," řekl v on-line rozhovoru se čtenáři lékař Rastislav Maďar.
Klíště (ilustrační snímek)

Infekci může na člověka přenášet nejen dospělé klíště, ale také nymfa (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

A dodal, že klíště se často zachytí na oblečení a podleze rukáv nebo kalhoty, ani repelent proto nemusí infekci zabránit. Jako doplňkové opatření je sice dobrý, ale očkování nenahradí.

Podle Rastislava Maďara se můžete nechat očkovat celý rok. "Chráněni proti klíšťové encefalitidě jste ale až po druhé dávce očkovací vakcíny," varoval v on-line rozhovoru Rastislav Maďar. 

V loňském roce bylo v České republice hlášeno 625 případů klíšťové encefalitidy, dva lidé na tuto nemoc zemřeli. Počet nakažených stoupl oproti předchozímu roku téměř o deset procent. Vyšší počet případů nemocných klíšťovým zánětem mozku hlásí už jen Rusko.

O lékaři

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. je vedoucím lékařem Očkovacího centra na poliklinice v Ostravě-Hrabůvce. Působí jako odborný garant největší sítě Očkovacích center na území České republiky. 

Jeho specializací je epidemiologie, prevence a kontrola infekčních nemocí, nemocniční nákazy, cestovní a tropická medicína. Napsal více než 420 vědeckých a odborných publikací, včetně vysokoškolských učebnic a skript. 

Je členem mezinárodní pracovní skupiny odborníků pro klíšťovou encefalitidu a jedním z organizátorů humanitární pomoci do rozvojových zemí.

Každoročně je u nás onemocní více než 130 dětí, avšak nejohroženější skupinou, ve které jsou nejčastěji zaznamenány trvalé následky v důsledku virového zánětu mozku, jsou senioři. Ti se nechávají očkovat nejméně. 

Nejvíce případů nákazy bylo v roce 2013 v Evropě zaznamenáno ve věkové kategorii 45-64 let a následně ve věku nad 65 let.

Infekci může na člověka přenášet nejen dospělé klíště, ale také nymfa, která je nižším stadiem klíštěte a je snadno přehlédnutelná. Kvůli tomu se lékaři občas setkávají ve svých ordinacích s případy přenosu nákazy na osoby, které si nebyly v nedávné době přisátého klíštěte vůbec vědomy. 

"Čtvrtina nemocných má po prodělání závažné formy klíšťové encefalitidy trvalé následky. Patří mezi ně například chronické bolesti hlavy, poruchy spánku, koncentrace a paměti, nespavost, deprese, obrna končetin, hluchota nebo poruchy hybnosti," upozorňuje docent Rastislav Maďar, člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu.

Očkovat proti klíšťové encefalitidě lze děti i dospělé během celého roku, a to buď u praktického lékaře, nebo v očkovacích centrech. 

Cena za jednu očkovací dávku se pohybuje kolem 800 korun. Základní očkovací schéma se skládá ze tří dávek. Na očkování proti klíšťové encefalitidě teď přispívají všechny zdravotní pojišťovny. 

Zdroj: http://ona.idnes.cz/on-line-rozhovor-o-klistove-encefalitide-fp6-/zdravi.aspx?c=A140318_094243_zdravi_pet

Jak se zbavit rýmy? Zkuste bylinky i mořskou vodu

Léčená rýma trvá sedm dní, neléčená týden. Kdo by to staré rčení neznal. Máme se tedy s rýmou smířit, nakoupit hory kapesníků a počkat, až přejde? Nebo na ni přece jen něco platí?
(ilustrační snímek)

Určitě nejjednodušší a nejsnáze dostupnou zbraní na rýmu jsou nosní spreje a kapky (ilustrační snímek)

Rýma je odborně definována jako zánět nosní sliznice doprovázený snížením nosní průchodnosti, výtokem z nosu, kýcháním a svěděním. 

Dospělý člověk jí trpí průměrně čtyřikrát ročně, děti, hlavně ty malé s nedostatečně vyvinutou imunitou, sedmkrát i častěji. Nejčastější příčinou je virová infekce a může mít i celkové příznaky, jako jsou zvýšená teplota a zchvácenost.

Kapky a prášky, nebo postel a horký čaj?

Určitě nejjednodušší a nejsnáze dostupnou zbraní na rýmu jsou nosní spreje a kapky. Kapejte si do obou nosních dírek v záklonu hlavy vleže na zádech několikrát denně. Tím zmírníte otok sliznic a nos se uvolní. Jakmile začnete hnisavou rýmu vysmrkávat, postupně se uvolní i ústí vedlejších nosních dutin.

Dostatečně pijte, protože svlažené sliznice se lépe brání další infekci. Nic nezkazíte zvýšením příjmu vitaminu C, popřípadě i léky proti bolesti (paracetamol, ibuprofen). Ty totiž zároveň působí proti zánětu a zvýšené teplotě. Ucpaný nos lze také velmi dobře uvolnit inhalací. Do mísy s horkou vodou přidejte několik kapek z oleje z eukalyptu, hřebíčku nebo tymiánu. Skloňte se nad mísu a zakryjte hlavu šátkem nebo ručníkem, abyste zachytili stoupající páru. Vdechujte zhluboka nosem. 

Vraťme se ale ještě k nosním kapkám. Pod rouškou neškodných preparátů se totiž mnohdy skrývají nepřátelé. Pomohou sice proti rýmě, ale nesmíte je užívat dlouho – nosní sliznice si na ně zvykne a bez chemické stahující látky v nich obsažené pak sama nedokáže uspokojivě fungovat.

Nejlepší jsou tedy asi kapky s obsahem olejů z borovice, máty peprné, eukalyptu, tymiánu a azulenu (protizánětlivý výtažek z heřmánku zklidňující sliznice) v mandlovém oleji. Ten není návykový a navíc nevysušuje sliznice. Stále oblíbenější jsou, zejména při léčbě mladších dětí, nosní spreje z mořské vody.

Huhňáte, smrkáte a máte teplotu?

Na rýmu způsobenou viry často navazuje ještě navíc rýma bakteriální. Viry totiž oslabí sliznici v nose, která tak ztratí svou ochrannou funkci a neodolá nájezdu škodlivých bakterií. Výtok z nosu zhoustne, zežloutne či zezelená. 

Mohou vám i zaléhat uši, protože rýma ucpává Eustachovu trubici, která vyrovnává tlak ve středním uchu. A pokud navíc ještě huhňáte a bolí vás hlava, zejména v oblasti tváří a na čele, onemocnění se zjevně rozšířilo i na zánět vedlejších dutin. 

První pomoc je celkem jasná – opět jsou to nosní kapky. Může se však stát, že ani přes veškerou péči úleva nepřichází. Pak je namístě vydat se k otorinolaryngologovi. Ten vám samozřejmě v první řadě doporučí nemoc vyležet. Dost možná předepíše i antibiotika a samozřejmě nosní kapky. Pokud léčba nebude úspěšná, může vám doporučit i punkci čelistní dutiny. Rozhodně se jí nemusíte obávat – je sice nepříjemná, ale nikoli bolestivá.

Jak si usnadnit stonání

K nejlepším radám určitě patří spánek a dostatek tekutin. Spánek proto, že jeho léčivá moc je všeobecně známá a boj imunitního systému s nemocí organismus pořádně vyčerpává. A tekutiny potřebujete proto, že vás horečka dehydruje. Vhodné jsou především studené nápoje podávané po lžičkách či doušcích. K osvědčeným dobrým radám lze ještě přidat rady z přírodní lékárny.

Dobrým pomocníkem je med. Obsahuje natrávené cukry, vitaminy B a C, železo, hořčík, vápník, sodík, oxid křemičitý, mangan a draslík. Cukry v medu dodávají energii a zároveň uklidňují. Stimulují tvorbu serotoninu, který navozuje uvolnění a spánek. Med smíchaný s citronem nebo jablečným octem tvoří tišící sirup proti nachlazení a zvýšené teplotě. 

K pití je výborný hřebíčkový čaj. Kromě svého pozitivního účinku na zažívání také uvolňuje dýchací cesty, podporuje pocení a snížení teploty. Skvělá je i značně antiseptická cibule. A nemusíte se vůbec obávat, že by dětem v předškolním či mladším školním věku nechutnala. Stačí ji nasekat nadrobno, pokropit medem a nechat přes noc louhovat. A druhý den si každé dvě hodiny pochutnávat na čajové lžičce překvapivě chutné směsi.

Samozřejmě nesmíme zapomenout na meduňku – uvolňuje a osvěžuje celý organismus. Především pak ve formě horkého nálevu způsobuje pocení a snižuje horečku.

Článek vyšel v únorovém vydání časopisu Zdraví.

Zdroj: http://ona.idnes.cz/jak-lecit-rymu-0f8-/zdravi.aspx?c=A140305_133739_zdravi_pet

Tajemství zázvoru: Lék na chřipku i nadváhu

Ať trpíte nevolností, jste nachlazení nebo toužíte po spalování přebytečných tuků, měli byste se co nejrychleji seznámit se zázvorem. Jeho pozitivní účinky na organismus vás ohromí.

Na bolest hlavy, kloubů či svalů není třeba užívat prášky. Stačí se porozhlédnout a domů si koupit čerstvý zázvor. Když se ho naučíte konzumovat a zařadíte ho pravidelně do svého jídelníčku, už se nemusíte bát zákeřného zimního počasí ani bolestí žaludku ze stresu.

Jak vybrat dokonalý zázvor

Tropická vytrvalá rostlina pochází z jihovýchodní Asie, proto se není čemu divit, že na něj narazíte v asijských restauracích a v jejich specializovaných prodejnách. Naštěstí už není problém ho koupit v obyčejném obchodě se zeleninou. Používá se v kuchyni i léčitelství.

Nejlevnější medicína: K dispozici vám bude sušený či mletý, ale nejlepší a nejaromatičtější je právě čerstvý. Vybírejte menší a světlejší oddenky, budou šťavnatější a jemnější. Cena se pohybuje okolo 110 Kč/kg, jedna rostlina vás tak vyjde na pár korun. Avšak je jen na vás, jak velký kus si vyberete. Jen se nemusíte bát, v lednici vydrží klidně několik týdnů.

Jak zázvor zpracovat

Nezapomeňte ho před používáním oloupat, následně ho klidně nastrouhejte nebo nakrájejte. Okamžitě ucítíte dokonalé zázvorové silice a éterické oleje. Takto ho lze použít v kuchyni na mnoho způsobů. Jen si k němu musíme najít tu správnou cestičku.

Náš tip: Těstoviny jsou zdrojem energie: Jak vybrat ty správné?

Výborný je i sušený, ale před používáním ho nezapomeňte na chvilku namočit. A pamatujte si, že jedna čajová lžička sušeného zázvorového prášku odpovídá zhruba jedné polévkové lžíci jemně nastrouhaného čerstvého zázvoru.

Pusťte se do vaření

Indie a Čína jsou proslulé svými zázvorovými pokrmy. Tento oddenek je pro ně velmi cenným kulinářským zázrakem. Pokrmům dodá citronovou a pikantní příchuť. Najdete ho téměř v každé orientální směsi koření. Sušený zázvor mletý stojí okolo 14 korun za sáček (20 g).

Málem bychom také zapomněli zmínit, že patří i do pekařských a cukrářských výrobků. Najdeme ho v perníčkách, sušenkách a pro dobré trávení si ho můžete přidat i do domácího chleba, marmelád a čatní.   

Zázvor

Foto: Thinkstock

Všelék, který vám doma nesmí chybět

Patří mezi přírodní léčiva, která určitě stojí za to vyzkoušet. Každého "nového konzumenta" mile překvapí. Mezi jeho účinky patří:

  • je antibakteriální a protizánětlivý
  • usnadňuje trávení a pomáhá proti žaludečním nevolnostem
  • snižuje cestovní nevolnost
  • zmírňuje nevolnost při těhotenství
  • je prevencí proti chřipce a rýmě
  • pomáhá zmírnit potíže při chřipce a rýmě
  • uklidňuje a tiší bolest hlavy
  • zpomaluje některé druhy rakoviny
  • pomáhá relaxovat
  • je prevencí proti stresu

Chřipka a špeky nebudou mít šanci

Je prokázáno, že dokáže vyléčit prvotní příznaky chřipky a nachlazení. Posiluje imunitu celého organismu. Na bolest v krku pomáhá žvýkat kousek čerstvého zázvoru. Kdo si na to netroufne, může tak učinit s kandovaným zázvorem (cena 199 Kč/kg).

Zázvorový čaj je protizánětlivý, preventivně posílíte imunitní systém a chřipka nebude mít šanci. Stejně vám pomůže na bolest hlavy a proti žaludečním nevolnostem.

Recept na zázvorový čaj

Budete potřebovat:

  • lžičku čerstvého zázvoru
  • 250 ml horké vody
  • 1 lžičku medu
  • citronovou šťávu

Čerstvý zázvor zalijte horkou vodou (okolo 80 °C). Po pěti minutách čaj přeceďte a po mírném vychladnutí přidejte lžičku medu a čerstvou citronovou šťávu. Tento recept využijete jako celkovou prevenci a posílení organismu.

Recept na zázvorový sirup

Budete potřebovat:

  • 70-100 g čerstvého zázvoru
  • 1 kg přírodního cukru
  • vodu

Musíte zachovat základní poměr vody a cukru 1:2, aby se sirup dostatečně zakonzervoval. Čerstvý zázvor nakrájejte na plátky, přidejte vodu a cukr. Za stálého míchání vařte asi 17 minut, poté sundejte z plotny a nechte ještě 15 minut louhovat.

Následně sirup sceďte a naplňte do lahví. Vylouhovaný zázvor nevyhazujte. Můžete ho cucat proti bolení v krku. Takto připravený sirup můžete použít do čaje nebo jako prevence proti nachlazení postačí jedna malá čajová lžička každé ráno.

Zázvor

Foto: Thinkstock

Recept na hubnoucí tajemství

Budete potřebovat:

  • 170 g čerstvého zázvoru
  • 3-4 citrony
  • hrst čerstvé máty
  • 1,5 l horké vody
  • 4 lžíce medu

Oloupaný a nastrouhaný zázvor si dejte do hrnce, přidejte nastrouhanou kůru z citronů a vymačkanou šťávu. Jako poslední přijdou na řadu nasekané bylinky a med. Přilijte horkou vodu a na 20 minut nechte vylouhovat. Zázračnou tekutinu přeceďte přes sítko a vychlaďte v lednici.

 

 

Speciál o kašli: 7 možných příčin, i jak je léčit

Všichni občas kašlou, zvlášť v zimě, kdy o nachlazení není nouze. Kašel často přejde a není se čeho bát. Ale jak poznat, kdy se jedná o vážnější problém? Přinášíme návod, jak kašel dekódovat.

 
 

„Kašel vzniká podrážděním receptorů na sliznici. Dlouhodobě kašlat není normální, většinou jde o signál, že něco není v pořádku. Z lehčí formy kašle se může vyklubat závažné onemocnění – bronchitida, pneumonie či černý kašel,“ říká pneumolog MUDr. Marek Ditrich.

Položte si proto otázku: Jak dlouho trvá? Po osmi týdnech se kašel stává chronickým, a sám od sebe nezmizí. Lékaři ale nabádají k vyhledání pomoci už po dvou týdnech nevysvětlitelného kašle. „Pokud kašel doprovází horečka, bolesti na hrudi, dušnost, zelené či tmavě žluté hleny, k lékaři jděte neprodleně,“ dodává pneumolog.

Jak dekódovat, jaký kašel máte? Podle příčin!

1. Chřipka a nachlazení

Při chřipce jde spíš o suchý bolestivý kašel, který by se měl tlumit, zvláště před spaním, tak zvanými antitusiky. Kašel z nachlazení je proti tomu vlhký, produktivní. Rozhodně ho netlumte, a když už, tak užívejte přípravky na podporu vykašlávání, takzvaná expektorancia, nebo mukolytika na ředění hlenu.

Co dělat: Je-li kašel mírný, je nejlepší vyčkat, dokud nachlazení neodezní. Pokud ale i poté kašlete, máte bolesti na hrudi nebo potíže s dýcháním, už nedejte na samoléčbu a jděte k lékaři.

Chřipku často provází suchý štěkavý kašel s pocitem škrábání v krku

2. Zadní rýma

Hustý sekret nevysmrkáte a stéká dolů po zadní stěně krku, což vyvolává kašel s bolestí hlavy.

Jak vyplachovat nos
Provádějte to nad umyvadlem s hlavou ukloněnou ke straně, aby roztok nezatekl do uší. Nalijte ho speciální konvičkou do jedné nosní dírky a druhou dírkou nechte vytékat ven. Postup opakujte u druhé nosní dírky.

Co dělat: Užívejte léky na ředění hlenu a odkašlávání, hodně pijte a pro spuštění rýmy si zkuste denně na 20 minut ponořit lokty do horké vody. Pokud se vám do týdne neuleví, poraďte se s lékařem. Obvykle předepíše antibiotika, případně provede punkci.

3. Akutní bronchitida / pneumonie

Jde o virovou nebo bakteriální infekci (zánět průdušek, zápal plic). Projevuje se množstvím hustého hlenu, který nutí k bolestivému kašli, v počátečním stadiu zejména rannímu, který se může zhoršovat.

Co dělat: K mírnému zánětu průdušek lze přistupovat jako k nachlazení. Pokud máte bolesti a tlak na hrudi, jděte okamžitě k lékaři. Na bakteriální příčinu předepíše antibiotika a bronchodilatancia (rozšiřují průdušky). Při těžké pneumonii můžete být hospitalizováni.

4. Alergie

Kašel bývá suchý, dráždivý, spojený s vodovou rýmou a častým kýcháním.

Co dělat: Pro začátek se vyhýbejte dráždivým alergenům (prach, pyl, vůně, zvířata). Problémy zklidněte volně prodejnými antihistaminiky. Pokud nepřijde změna, navštivte alergologa.

Někdy pomůže i jitrocelový sirup, který zklidňuje a pomáhá rozpustit hleny

5. Astma

Citlivost člověka na změny teploty, vlhkosti a znečistění ovzduší může vyvolat astma. Chronické onemocnění postihuje dýchací cesty. Kašel je suchý, dráždivý, sípete a jste dušní.

 

Co dělat: Vyhněte se spouštěčům astmatu (alergenům) a omezte pohybové aktivity. Trvají-li obtíže déle než dva týdny, dostavte se k lékaři.

6. Následky kouření

Ranní silný produktivní kašel může znamenat i něco horšího než chronickou bronchitidu – rozedmu, ale i rakovinu plic. Kromě kašle se dostavuje dušnost.

Co dělat: Přestat kouřit, a to ihned. Do měsíce od ukončení kouření kašel zmizí. Každý kuřák starší 40 let by měl podstoupit spyrometrii (vyšetření dechových funkcí u pneumologa) a následnou léčbu. K včasnému odhalení nádorových onemocnění dýchacích cest jsou vhodné i odběry tumormarkerů a onkomarkerů.

Kašel může vzniknout i z použití nosních kapek!
Přestože se kapou do nosu, stečou většinou i do krku, pak dráždí sliznici a vyvolají suchý kašel. Je to otravné, ale nějak uvolnit horní dýchací cesty potřebujete. Pokud máte nos ucpaný kvůli nachlazení, zkuste místo kapek nosní sprej nebo inhalátor. „Nepoužívejte tyto produkty více než 5 dní,“ říká praktická lékařka Jitka Marková a dodává: „Delším používáním dochází k překrvení nebo vysušování a zbytnění sliznice. Problémy ucpaného nosu se vrátí i bez nachlazení.“ Osvědčený je i fyziologický roztok k výplachům nosních dutin. Opakujte ho několikrát denně.



Zdroj: www.prozeny.cz

Dva týdny u moře a týden na horách zlepší vaši imunitu

Podzim a zima jsou období, kdy děti i dospělé často trápí respirační infekce horních a dolních cest dýchacích. Někdy jsou to snadno léčitelná onemocnění, ale jindy může jít i o život. "Svoji obranyschopnost můžete zvýšit dvoutýdenním pobytem u moře a týdnem na horách," doporučila čtenářům pneumoložka Václava Bártů.
Ilustrační fotografie

Při nemoci doporučuje lékařka klid a dostatek tekutin a vitamínů (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Odpovědi lékařky Václavy Bártů najdete ZDE

Zánětlivá onemocnění dýchacího ústrojí jsou nejčastějšími chorobami v Česku. Respirační infekce dělíme na infekce horních a dolních dýchacích cest.

V případě horních cest dýchacích jsou to záněty nosohltanu a vedlejších dutin nosních, záněty nosní sliznice, nosohltanu, středouší. "U dolních cest dýchacích patří mezi nejčastější onemocnění akutní zánět průdušnice, průdušek. Zde se kromě neinfekčních příčin a virů uplatňují i bakterie. Ty pak zpravidla vyvolávají zánět plic, zánět pohrudnice," říká lékařka Václava Bártů. 

A dodává, že nejběžnější příznak onemocnění dýchacího ústrojí je kašel. Akutní kašel se nejčastěji objevuje při virové infekci horních i dolních cest dýchacích a trvá přibližně dva týdny.

Většina respiračních infekcí se léčí ambulantně. Důležitý je dostatečný příjem tekutin, vitaminů a klid na lůžku. Dráždivý kašel lze potlačit antitusiky.

Posilujte imunitu

Právě podzim a zima jsou "vhodným" obdobím pro vyvolání mnohých virových a bakteriálních infekcí především dýchacích cest. "Zvýšená náchylnost k infekcím se nazývá imunodeficit. Může mít mnoho příčin a i klinických projevů," vysvětluje pneumoložka.

Obranyschopnost organismu můžeme posílit a udržovat vlastním úsilím a přístupem. "Důležitý je zdravý způsob života. Tedy pestrá a přiměřená strava bohatá na přirozené vitaminy s vyloučením alkoholu, kouření a dalších škodlivin, pravidelné sportování, fyzická aktivita, saunování, otužování, pobyt na čerstvém vzduchu, ale také kvalitní spánek a minimum stresu,"  dodává doktorka Václava Bártů.

Zdroj: http://ona.idnes.cz/on-line-rozhovor-s-pneumolozkou-do5-/zdravi.aspx?c=A131113_143717_zdravi_pet