POMOC PŘI UČENÍ NA ZKOUŠKY NEBO MATURITU

12.03.2013 09:11

1 KOFEIN

Kofein obsažený například v kávě, Kofole, Coca Cole, čaji, kakau nebo čokoládě (hlavně hořké) zlepšuje vnímání, zrychluje tok myšlenek, zmenšuje svalovou únavu a vzbuzuje schopnost vyššího výkonu. Na únavu jako takovou zabírá ale pouze krátkodobě. Pozor: Při častém užití se mohou objevit příznaky neklidu, poruchy trávení, nespavost a abstinenční příznaky, je to přece jen návyková látka. Velké množství kofeinu může mít útlumový efekt.

2 CUKR

Je to často nejoblíbenější zdroj energie, přitom spíše vyvolává ospalost. Lidé hledající soustředěnost a prostředek proti únavě jedí čokolády, sušenky, pijí slazené nápoje, ale místo dosažené energie, která trvá jen velmi krátce, docílí spíše zkažených zubů, nadváhy nebo již zmíněné ospalosti.

3 ČAJE

Často přirozenější cestu, jak získat soustředěnost a energii, umožňuje pití čaje. Ať už jde o čaje bylinkové nebo černý čaj, vždy účinkuje. Mezi oblíbené bylinky patří Gingo biloba alias jinan dvoulaločný, maté, guarana a další. Ale prodávají se i různé bylinkové směsi na soustředění. Mnohé z těchto bylinek prospívají i celkovému zdravotnímu stavu, zlepšují paměť nebo dodávají větší pohodu, což je ideální kombinace ve vypjatých situacích.

4 DOPLŇKY STRAVY

Jednou z nejznámějších je například guarana, rostlina pocházející z tropických pralesů Amazonie, která podobně jako čaje pomáhá navození celkové pohody, posiluje imunitu a potlačuje únavu. Existují ale i další bylinky,jako např. gingo nebo gotu cola, ze kterých se doplňky stravy vyrábějí.

5 VOLNĚ PRODEJNÉ LÉKY S PIRACETAMEM

Piracetam přímým účinkem příznivě ovlivňuje funkci mozkových buněk v oblasti učení a paměti, bdělosti a vědomí. Běžně nevyvolává sedaci; nevede k psychostimulaci.

6 ENERGETICKÉ NÁPOJE

Oblíbené, ale velmi nezdravé, to je asi jejich charakteristika. Je to nejjednodušší řešení, když potřebujete neztrácet hlavu a zadržet únavu. Přehnané užívání energetických nápojů ale není zdravé, jednak kvůli velkému množství cukru, a jednak kvůli éčkám, která obsahují. Přesto jsou velmi chutné a ve chvíli nouze nás často vytáhnou z brindy.

7 SPÁNEK

Nejdůležitějším prostředkem, jak dosáhnout efektivního využití psychické činnosti organismu, je především spánek. Když se dobře vyspíme, lépe nám to myslí. Takové staré pravdy bychom si měli vzít v současné společnosti k srdci. Často se na spánek zapomíná a jeho nedostatek bývá „léčen“ různými doplňky stravy.

8 ODPOČINEK

Pravidelné přestávky naplněné jiným typem aktivity, než jakou vyžaduje vaše práce nebo učení, prospěje vašemu organismu. Často uděláte víc, pokud si na chvíli odpočinete nebo se jdete projít ven, než když nad prací sedíte hodiny a hodiny a už jen z důvodu, že potřebujete chvíli vydechnout, nemůžete nic vymyslet. Někdy pomůže i  častěji měnit látku, kterou se učíte, abyste zapojili jiné mozkové buňky, než dlouho sedět nad jedním předmětem.

9 SPORT

Pohyb je přirozenou obranou proti únavě. Pokud překonáte sami sebe a přinutíte se ke sportu, i kdyby jen na půl hodiny, vrátí se vám ztracená energie. Navíc pomocí hormonů - endorfinů, které se při sportu vyplavují, získáte zpět celkovou pohodu organismu.